خلاصه سخنرانی شب چهارم محرم 1441

محوریت بحث امشب در ادامه بحث های شب گذشته، آیه 23 سوره احزاب است که می فرماید:«مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِر». برخی از مومنان دو ویژگی دارند که آنها… بیشتر..

هیئت محبین اهل بیت علیه السلام دانشگاه تربیت مدرس

خلاصه سخنرانی شب دوم محرم 1441

در آیه 246 سوره بقره«أَلمْ تَرَ إِلَى الْمَلَإِ مِنْ بَني‏ إِسْرائيلَ مِنْ بَعْدِ مُوسى‏ إِذْ قالُوا لِنَبِيٍّ لَهُمُ ابْعَثْ لَنا مَلِكاً …» که شرح داستان طالوت و جالوت را بیان می کند چند نکته هست که آن فضا را کاملاً… بیشتر..

خلاصه سخنرانی شب دوم محرم 1441

خلاصه سخنرانی شب اول محرم 1441

الان جنگ جنگ تمدنهاست. گاهی ما لازم است مالمان را قرض بدهیم تا دیگران بتوانند بجنگند، گاهی لازم است فزندانمان را قرض بدهیم ، گاهی لازم است جانمان را قرض بدهیم و گاهی رفاهمان را. حالا اگر هیچ کدام از… بیشتر..

فراخوان ثبت نام کاروان زیارتی ثامن الحجج(ع)

کاروان ثامن‌الحجج(ع) درنظر دارد برای دومین سال در اربعین حسینی حضوری فعال داشته باشد و به تسهیل سفر زائران اباعبدالله بپردازد. از این رو متقاضیان شرکت در کاروان می‌توانند با مراجعه به نشانی زیر جهت ثبت‌نام اقدام نمایند. ثبت‌نام زمان… بیشتر..

با پای پیاده

زیارت، راهکار برقراری ارتباط با معصوم(ع) در زمان غیبت و ظهور و در زمان حیات و ممات اوست، زیارت، از مهم‌ترین عوامل تربیتی و راهبرد اهل‌بیت(ع) برای ایجاد، تقویت و تعمیق ارتباط شیعیان با ارواح آسمانی و مطهر خاندان عصمت است،این ارتباط باید از یک ارتباط موقت و احساسی و مقطعی فراتر رفته به ارتباطی دائمی و عارفانه تبدیل شود تا برآیند آن، تربیت شیعه‌ای واقعی و عاشق اهل‌ بیت‌(ع) باشد

اعمال پیاده روی اربعین

در مراسم اربعین یک توفیق عظیم و وصف ناپذیر است که برای بهره‌وری بیشتر از این سفر معنوی لازم است تا زائرین آدابی را رعایت کنند. توفیق رفتن به زیارت سید و سالار شهیدان در مراسم اربعین آن هم با پای پیاده، شامل عاشقان شوریده حالی می‌شود که با شیدایی خاص خود این سفر عشق را در می‌نوردند تا نهایتا کام تشنه خویش را با وصال به معشوق سیراب کنند. این سفر عشق را آدابی نورانی است که امام صادق(ع) در ضمن حدیثی به آنها اشاره می‌فرماید .

راز شادی امام حسین در قتلگاه

واقعه‌ي بزرگ عاشورا به زندگي تك تك انسان‌ها متصل است، آن مصيبت بزرگ بشريت که نشان داد چگونه انسان‌ها به مرتبه‌اي از سبعيت مي‌رسند که بهترين انسان روزگار و روزگاران را به آن شکل عجيب شهيد مي‌کنند و در آن از آن جهت كه حضرت سيدالشهداء(ع) به عالي‌ترين شکل موفق مي‌شوند آن حادثه را مديريت کنند تا به نتيجه‌اي که در پي آن بودند دست يابند، الطاف خاص الهي را مي‌بينيم که در آينه‌ي جمال امام حسين(ع) و اصحابشان ظهور کرد.

شبهات در خصوص اربعین

از اهميت تأمّل در واقعه‌ي كربلا همين بس كه ائمه معصومين به ما دستور داده‌اند هر حادثه‌اي که برايتان پيش مي‌آيد به کربلا وصل کنيد تا واقعه‌ي کربلا يک لحظه از منظر ما پنهان نماند و از بصيرتي که در پي دارد محروم نگرديم. زيرا كه كربلا يک حادثه اتفاقي نيست، بلکه فرهنگي است که براي شكوفايي حيات بشر توسط امامي معصوم تدوين شده است. اگر انسان بخواهد حوادث زندگي، او را نبلعد و روز‌مرّه‌گي‌ها عمر وی را لگدمال نكند و خيالات و اغراضِ دنيايي افق حيات اورا تيره ‌و ‌تار نگرداند، بايد همواره كربلا را مدّ‌نظر داشته باشد تا هرگز از بهترين انتخاب‌ها در سخت‌ترين صحنه‌ها نهراسد.