هیئت محبین اهل بیت علیه السلام دانشگاه تربیت مدرس

در آیه 246 سوره بقره«أَلمْ تَرَ إِلَى الْمَلَإِ مِنْ بَني‏ إِسْرائيلَ مِنْ بَعْدِ مُوسى‏ إِذْ قالُوا لِنَبِيٍّ لَهُمُ ابْعَثْ لَنا مَلِكاً …» که شرح داستان طالوت و جالوت را بیان می کند چند نکته هست که آن فضا را کاملاً می توان با فضای فعلی جامعه خودمان تطبیق دهیم و این می تواند برای ما عبرت آموز باشد. یکی اینکه در آن زمان قوم موسی درگیر اختلافات داخلی بودند و این شکاف اتحاد آنها را از بین برده بود. دوم اینکه از طرف یک دشمن قوی خارجی مورد هجوم قرار گرفته بودند. سوم اینکه نسبت به دین خود بی تفاوت شده بودند و شعائر و مناسک دینشان را به بازی گرفته بودند یعنی دین داریشان سطحی شده بود و چهارم اینکه دشمن خارجی میراثشان را به غارت برده و عزت و شرفشان را لکه دار کرده بود. حال در این شرایط خواص جامعه به نزد پیغمبرشان رفتند تا برایشان امیری مشخص کند تا با دشمن خارجی بجنگند.

محوریت بحث ما آیات 244 به بعد سوره بقره با موضوع جهاد است. شب گذشته در خصوص محتوای آیات 244 تا 246 صحبت شد. اینکه خداوند امر به جهاد کرده و این امر یعنی بار اصلی جهاد روی دوش مردم است و تا زمانی که مردم پای کار جهاد در راه خدا نباشند، حق بر باطل پیروز نخواهد شد.

فلسفه اینکه چرا دین اسلام که دین رحمت است، دستور به جهاد می دهد را می توان در آیاتی مثل آیه 40 سوره حج جستجو کرد:« وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوامِعُ وَ بِيَعٌ وَ صَلَواتٌ وَ مَساجِدُ يُذْكَرُ فيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثيرا» می فرماید اگر بعضی از مردم را با بعضی دیگر دفع نکنیم، صومعه ها، کلیسا و کنیسه و مساجد را ویران می کنند.

تفاوت عمدة مکتب امام خمینی با دیگر مکاتب را می توان در کلام امام خامنه ای دید، آنجا که می فرماید:« جان مایه مکتب امام خمینی(ره)، جمع بین دنیا و آخرت است» این موضوع را خود امام در ذیل حدیث شریف پیامبر شرح می دهد. در این حدیث پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید:« برادرم عیسی(ع) چشم چپش ضعیف بود، برادرم موسی(ع) چشم راستش ضعیف بود اما من ذوالعینین هستم». امام خمینی این حددیث را اینگونه شرح می کنند:« حضرت عیسی تمایل بیشتری به سمت قیامت داشتند لذا قومش بعد از او رهبانیت را در دین ایجاد کردند، حضرت موسی و دین او بیشتر تمایل به سمت اقتدار دنیوی و آبادانی دنیا داشتند لذا قوم او بعد از خودش این تفکر را گسترش دادند که ما در قیامت هیچ مشکلی نخواهیم داشت و باید تنها به فکر آبادانی دنیای خود باشیم، اما دین اسلام هم به دنیا توجه دارد هم به قیامت.»

در ادامه آیه 245 که شب گذشته مطرح شد، این نکته قابل بیان است که رزق و روزی همه دست خداست و ما نباید از تنگی روزی بترسیم. و آخر همان آیه می فرماید: و الیه یرجعون، به سوی خدا بر میگردید، مبادا طوری شود که وقتی در مقابل خدا ایستادیم، از اینکه از کمترین دارایی های خود در دنیا قرض نداده ایم شرمنده شویم. به سخنان خدا، به وعده های خدا ایمان داشته باشیم.، لذا خود خداوند در قرآن می فرماید:« یا ایها الذین آمَنور آمِنوا…» ای کسانی که ایمان آورده اید، ایمان بیاورید، ایمانی که شما را در مسیر ثابت قدم و استوار گرداند.

نکته مهم اینکه کسانی که با امیر(طالوت) از ابتدا مخالفت کرده بودند در اوایل مسیر طبق پیش بینی پیغمبرشان، کنار کشیدند، برخی در ادامه مسیر در مواجهه با اولین امتحان که رودخانه بود، ریزش کردند و برخی دیگر با دیدن عظمت لشکر دشمن، خود را باختند و ایمانشان به خدا را از دست دادند با وجود اینکه در مراحل مختلف نشانه های همراهی خدا را دیده بودند. در انتهای مسیر تنها پابرهنگان و بی ادعاها بودند که در رکاب طالوت ماندند و با اراده الهی داود نوجوان با یک سنگ، جالوت را از پا درآورد و پیروزی لشکر حق رقم خورد.

بازگشت به صفحه اصلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *